SON DAKİKA

Torbalı GÜNCEL
Desktop_Pv11

Yılbaşı öncesi memurlara uyarı…

Başbakanlık Kamu  Görevlileri Etik Kurulu tarafından kamu kurumlarına gönderilen genelge ile  yaklaşan yılbaşı dolayısıyla kamu personelinin hediye yasağına uyması istendi. Yasağa uyulmaması halinde üst düzey kamu görevlileri hakkında Etik Kurulu ve  diğer yetkili disiplin kurullarınca ilgili kanun ile yönetmelik kapsamında  gerekli incelemenin yapılacağı bildirildi

Yılbaşı öncesi memurlara uyarı…
Bu haber 21 Aralık 2017 - 14:50 'de eklendi.
Desktop_Pv8

Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan  imzasıya gönderilen genelgede, devlet memurlarının hediye kabul etmelerinin 657  Sayılı Kanunu’nun 29’ncu maddesi gereğince yasaklandığı hatırlatıldı.

Genelgede Kamu Görevlileri Etik Kurulu Kanunu ve buna bağlı çıkarılan  yönetmeliğin 15’nci maddesi ile de kamu görevlisinin tarafsızlığını,  performansını, kararını veya görev yapmasını etkileyen veya etkileme ihtimali  bulunan, ekonomik değeri olan ya da olmayan, doğrudan ya da dolaylı olarak kabul  edilen her türlü eşya ve menfaatin hediye kapsamına alındığı vurgulandı.

Bu düzenlemelerle, kamu görevlisinin hediye almaması, kamu görevlisine  hediye verilmemesi ve personelin görev sebebiyle çıkar sağlamamasının temel ilke  olarak belirlendiği belirtilen genelgede, kamu görevlilerinin yürüttükleri  görevle ilgili bir iş, hizmet veya menfaat ilişkisi olan gerçek veya tüzel  kişilerden kendileri, yakınları veya üçüncü kişi ya da kuruluşlar için doğrudan  veya aracı eliyle herhangi bir hediye alamayacakları ve menfaat  sağlayamayacaklarının hükme bağlandığı hatırlatıldı.

Genelgede, kamu personelinin hediye konusundaki kurallara titizlikle  uyması, özel kişi, kuruluş ve şirketlerce çeşitli vesilelerle gönderilen  hediyeleri kabul etmemesi gerektiği vurgulandı.

Yasağa uyulmaması halinde üst düzey kamu görevlileri hakkında Etik  Kurulu ve diğer yetkili disiplin kurullarınca ilgili kanun ile yönetmelik  kapsamında gerekli incelemenin yapılacağı bildirildi.

Genelgede, yaklaşan yılbaşı dolayısıyla kamu personeline gerekli  hatırlatmaların yapılması istendi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
Mobil_Pv1
İLGİLİ HABERLER