SON DAKİKA

Torbalı GÜNCEL
Desktop_Pv11

Yerel seçimin şifreleri

Yerel seçimin şifreleri
Bu haber 10 Eylül 2018 - 14:01 'de eklendi.
Desktop_Pv8

Ukalalık yapmak istemiyorum ama bu yazıyı boş geçmeyin ve yabana atmayın. İyi okuyun sizlerde tespitlerde bulunun. Eğer ki iğnenin deliğinden Bağdat görünüyorsa ve bir pencereden seçimin sonuçları aşağı yukarı görünüyorsa alın size geniş mercekli bir pencere.

Yerel seçimlere sayılı günler kaldı, Torbalı siyasetini takip edenler seçim moduna girdi, herkesin kendine göre bir adayı var. Ancak artık eskisi gibi heyecanlı bir seçim dönemi beklemeyin. Eskidendi o çoluk çocuk bayraklarla sokaklara dökülecek. Ne o eski Bayramların tadı var ne de seçimlerin. Sandığa katılım fazla olacak ama sokaklara dökülmeyeceğiz. Son düzlüğe girildiğinde ise konvoy yarışlarına rastlamak da mümkün olmayacak gibi.

Eski seçimler şenlik havasında geçerdi. O dönemlerde Torbalı’da sayılı esnaf vardı ve ilçenin büyük çoğunluğu çiftçilikle geçimini sağlardı. Haliyle Mart ayında yapacak çok şeyleri yoktu. Eski seçimler bir aktiviteydi ve kışın ortasında ise yapılacak çok şey yoktu. ve en önemlisi herkesin bir yakını, akrabası ve sevdiği seçim listelerinde vardı.

1999 yerel seçimlerinde 16 bin 800 seçmen vardı, Hasan Karatoklu 4 bin 400 oyla belediye başkanı oldu. 300 oy seçimlerin seyrini değiştirdi. Belediye meclisinde yarış vardı. Partiler arası transferler oluyordu. Bu transferlerin tek amacı 50 ya da 100 oy hesabı içindi.

24 Haziran seçimlerinde 123 bin seçmen vardı, Mart ayında yapılacak seçimlerde ise 130 bin olması bekleniyor. Partiler arasında büyük transferlerin olmasını kimse beklemesin. Torbalı’nın yerlisi şu günlerde yabancısı gibi azınlıkta olsa da yerel seçimlerin sonucunu belirleyecek olan yine Torbalı’nın yerlisidir. Yerlisidir derken Torbalı’da doğmuş kişiler değil. Burada okumuş, burada evlenmiş, yıllardır Torbalı’da ticaret yapan kısacası 1999 ve 2004 seçimlerinde Torbalı’da oy kullanmış kişilerdir.

Neden?…

Torbalı’nın nüfusu 200 bine dayanmış durumda, ancak siyasetle uğraşan sayısı 2 bin kişiyi bulmaz. Eskiden olduğu gibi particilik yok. Torbalı’ya 10 sene önce gelmiş kişileri siyasetin vitrininde görebiliyor musunuz?

Her ne kadar yer tutmaya çalışsa bile tanınırlığı ve backgraund’u düşük olduğu için partiler risk almıyor ve listelere yazmıyorlar. Bir iki kişi vardır o da istisnadır. Siyasete ilgisi ve sevgisi vardır, particidir, siyaseti biliyordur v.s

Şimdi gelelim en önemli konuya…

İbrahim Öz…

Kimin oyunu aldı?

1999 ve 2004 seçimlerinde Torbalı’da oy kullananların kişilerin.

O yıllar içerisinde başhekimdi… birçok kişiye yardımcı oldu ve gönüllere taht kurdu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kademelerinde görev yapamadı çünkü memurdu.

İbrahim Öz  sadece CHP’lilerin mi oyunu mu aldı?

Tabi ki hayır ama büyük bir çoğunluğu AK Partiye değil CHP’ye verecekti.

Ve önemli diğer bir konu 1999 ve 2004 seçimlerinde oy kullanmayan kişiler Ufuk Yörük’ü çok fazla tanımıyorlardı. Meclis Üyesiydi ama Torbalı’dan daha çok İzmir’de tanınıyordu. Büyük çalışmalarda görev aldı EXPO Dernek Başkanıydı. Aziz Kocaoğlu’na yakınlığı ile biliniyor. 2004 seçimlerinde İl Genel Meclis Üyeliği 2009 seçimlerinde ise Belediye Meclis Üyesiydi. Ancak 2014 seçimlerinde tanınırlığı düşüktü. CHP ile özdeşleşmiş Torbalı’da gönüllere taht kurmuş İbrahim Öz beklenenden fazla oy aldı ve Adnan Yaşar Görmez AK Parti’nin güçlü kadrolarıyla seçimi aldı.

Şimdi yine aynı güçte mi AK Partinin kadroları?

Torbalı’da sol ikiye bölünmediği sürece sağ partinin seçim aldığına rastlamadık. Bunun en güzel örneği 1999 seçimleri ve yine DSP..!

Torbalı’daki istatistiklere bakacak olursak CHP sağ seçmenden oy alamadığı sürece seçim kazanması zor gibi. İsmail Uygur’a Torbalı’da sağ seçmen oy veriyor mu?

Veriyor….

İbrahim Öz peki şimdilerde ne diyor?

“Partim, CHP bana ne görev verirse yaparım. Dostlarımla bir daha karşı karşıya gelmem. Bir daha koltuk-makam beklentim de yok” diyor.

Peki gelelim 1999 ve 2014 yerel seçimlerinde ki DSP’ye yine iddialı olabilecek mi?

Bu tespitlerim sakın ola ki ukalalık olarak algılanmasın benim izlediğim ve seyrettim Torbalı siyaseti bu?

Sizlerde bu istatistiklerle Torbalı siyasetini yorumlayın…

ATİLLA KAYA ADAYLARI BİR ARAYA GETİRDİ

AK Partinin şu günlerde ne kadar karışık olduğunu bilmeyen yok…

Bu kadar kırgın partili kişiler nasıl ikna edilecek?

Bugün birileri ben Torbalı’nın patronuyum edasıyla tavırlı davransa, her gün birilerini kırsa da Atilla Kaya bu kopmaların önüne geçmek için her ay bir toplantı yapıyor.

Adnan Yaşar, Atilla Kaya’nın desteğini almadan tertiplesin bakalım, yönetim ve meclis üyeleri tam kadro katılacak mı?

Bırakın tam kadroyu yarısı gelecek mi?

AK Parti’nin farklı kademelerinde Görmez aday olursa istifa ederim diyenlere sadece şunu demek istiyorum. “Atilla Kaya’nın göstereceği tepkiyi hesaplayın”

Atilla Kaya Torbalı siyasetinde iyi bir aktördür. Hiçbir zaman bir araya gelmeyecek olan Adnan Yaşar Görmez, Özgür Erman Çağlar ve Abdulvahap Olgun’u düğünde bir masanın etrafında toplayabiliyor. Bu fotoğrafı yorumlayacak olursak Özgür Erman Çağlar Volkan Karatoklu ve Turgut Buluş’un arkasında kalarak saklanmış ve öne çıkmak için hamle yapacak gibi.

Abdulvahap Olgun ise Aydın Mimaroğlu ile Pınar Çağlar Kaya’nın arkasından kendisini gösterme çabası içerisinde. Olgun’un masada ekibinden Aydın Mimaroğlu ve Volkan Karatoklu var.

Hüseyin Karaman düğün sahibi.

Adnan Yaşar Görmez’in ise tek kişilik orduya bedel Turgut Buluş’u var.

Özgür Çağlar ise daha garantici bugüne kadar hiç seçim kaybetmemiş Hasan Akbıyık en büyük destekçilerinden.

Adnan Yaşar Görmez’in ise bir yanında AK Partinin baş aktörü Milletvekili Atilla Kaya diğer yanında ise İlçe Başkanı Hasan Akbıyık duruyor ve en net çıkan aday adayı konumunda. Ancak şunu unutmamak gerek “Devrimler ilk önce kendi çocuklarını yer.”

İsmi Belediye Başkanlığı için geçen 3 isimde masada ancak Atilla Kaya’nın nasıl bir yol izleyeceğini kestirmek mümkün değil. Birçok partili kişilerle görüşüyor. İlk önce ortaya bir laf atıyor sonra analizi yapıyor. Anket ve kamuoyu yoklamalarından sonra net birşeyler söyler. Çünkü Atilla Kaya diğer siyasetçiler gibi değil net bir tavır sergiler, kimsenin arkasından iş çevirmez. Anket, kamuoyu ve Genel Merkez’in kararını açıklar ve yola devam eder.

2019 yerel seçimlerinde yeni bir sürpriz yaşanacak mı? Bunu söyleyecek kadar kahin değiliz ama bu fotoğraf adayın belirlenmesinde büyük bir rol üstlenecek gibi.

Torbalı siyasetinde gördüğüm bir detaydan da bahsetmek istiyorum.

Siyaseten güçlü kişi en çok kimi yanında gezdiriyorsa ilk bileti kesilen kişi her zaman sürekli yakınında olandır.

Şimdi siyasetçileri izleyin Aralık ayına kadar bu şekilde devam edecektir. Yılbaşından sonra havalarla birlikte siyasette soğuk rüzgarlar esecek….

Hangi aday siyasetin soğuk rüzgarlarından etkilenecekse bere ve atkısız sokağa çıkmayacaktır

 

 

 

 

Mobil_Pv1
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mobil_Pv1
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER