SON DAKİKA

Torbalı GÜNCEL
Desktop_Pv11

 Vergi kanunlarındaki yenilikler anlatıldı

Torbalı Ticaret Odası torba yasa ile değişikliğe uğrayan 7061 sayılı kanunda yapılan yenilikler ile ilgili olarak muhasebecileri bilgilendirdi. Mali Danışman Murat Köseoğlu’nun katıldığı toplantıda değişiklikler masaya yatırıldı.

 Vergi kanunlarındaki yenilikler anlatıldı
Bu haber 14 Aralık 2017 - 16:58 'de eklendi.
Desktop_Pv8

Tüm Türkiye’yi ilgilendiren, 7061 sayılı Torba Kanun 5 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak bazı maddeleri yürürlüğe girdi ve bazı maddeleri de 1 Ocak 2018 itibariyle yürürlüğe girecek. Torbalı Ticaret Odası bu ayki bilgilendirme toplantısında Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi ve KDV Kanunu’nda yapılan değişiklikleri ele aldı. Her ay bir uzmanı ilçeye getirerek üyelerini bilgilendiren TTO, 7061 sayılı torba kanun ile birlikte yapılan değişikliklerin neler getirdiğini açıklığa kavuşturulmaya çalıştı. TTO Çok Amaçlı Salonda düzenlenen bilgilendirme toplantısına Mali Danışman Murat Köseoğlu katıldı. Köseoğlu mali açıdan TTO üyelerine destek sağlayacak önemli bilgiler verdi. Toplantıya Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun başkanlık ederken Meclis Başkanı Erkan Aksoy da toplantıda hazır bulundu. TTO’un bilgilendirme toplantısına çok sayıda serbest muhasebeci ve yeminli mali müşavir katıldı. 7061 sayılı kanunda yapılan değişiklikler hakkında bilgiler veren Köseoğlu toplanı sonrası katılımcıların sorularını yanıtladı.

MUHASEBECİLERİN BEKLENTİLERİ NELER?

Toplantının açılış konuşmasını yapan TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, katılımlarından dolayı oda üyelerine teşekkür etti. Yapılan kanun değişikliklerinin hemen ardından üyelerine yönelik bilgilendirme toplantıları düzenlediklerini ifade eden Olgun “7061 sayılı kanun ile kurumlar vergisinden, motorlu taşıtlar vergisine, asgari ücrete uygulanan artan oranlı gelir vergisinden, kira gelirlerine uygulanan vergi gibi birçok vergi uygulamasında üyelerimizi yakından ilgilendiren önemli düzenlemeler yapıldı. Bu kapsamda Mali Danışman Murat Köseoğlu’nun katılımı ile mali açıdan büyük destek sağlayacak bir bilgilendirme toplantısı düzenledik” dedi. Olgun, ayrıca muhasebecilerin Torbalı Ticaret Odası’ndan beklentilerini dinledi.

SORU İŞARETLERİ GİDERİLDİ

TTO’nun daveti üzerine ilçeye gelerek bilgilendirme toplantısı düzenleyen Mali Müşavir Murat Köseoğlu, 7061 sayılı kanununda yapılan değişiklikleri ana hatları ile aktardı. Kanun değişikliği ile ilgili akıllardaki soru işaretlerini gideren Köseoğlu “Yasayla, çalışanların ücretlerinin 2017 yılı eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında bin 404 liranın (net asgari ücret) altına düşmesi nedeniyle ücretlerinde meydana gelen azalışı telafi etmek amacıyla Gelir Vergisi Kanunu’na geçici madde eklendi.Buna göre, gerek bekar ve çocuksuz asgari ücretliye, gerekse net ücreti bin 404 liranın altına düşecek ücretlilere, elde edecekleri net ücretleri bin 404 lirayı tamamlayacak şekilde ilave asgari geçim indirimi sağlanacak” dedi. 2018, 2019 ve 2020 yılı vergilendirme dönemi kurum kazançları yüzde 22 oranında kurumlar vergisine tabi olacağını dile getiren Köseoğlu, mükelleflerin ikamet adres değişikliğini bildirme zorunluluğu kaldırıldığını söyledi.

SORULARI YANITLADI

Kurumların iki tam yıl süreyle aktiflerinde yer alan taşınmazların satışından doğan kazançlarına uygulanan istisna tutarı yüzde 75’den yüzde 50’ye indirildiğini hatırlatan Mali Müşavir Muraat Köseoğlu açıklamalarına şöyle devam etti: “1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na geçici madde eklemek suretiyle takdir komisyonlarınca 2018 yılı için takdir edilen asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin, 2017 yılında uygulanan birim değerlerin yüzde 50’sini geçemeyeceği belirtildi.Kooperatiflerin ortak dışı işlemleri nedeniyle muafiyetlerini kaybetmemelerinin önlenmesine yönelik düzenleme yapıldı.Motorlu taşıtlar vergileriyle ilgili vergi artışına yönelik yeni bir düzenleme yapıldı.Daha önce kamuoyunda tartışılan dağıtılmayan kar paylarının vergilendirilmesine ilişkin düzenlemede yasada yer almadı.” Toplantı sonunda Köseoğlu gelen sorulara yanıt vererek akıllardaki soru işaretlerini giderdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
Mobil_Pv1
İLGİLİ HABERLER