SON DAKİKA

Torbalı GÜNCEL
Desktop_Pv11

Uygur: Görmez, soytarıların oyuncağı olmuş

CHP İlçe Başkanı İsmail Uygur, görevinde 4.yılını dolduran Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’in 4 yılını değerlendirdi. Bu açıklamalar ilçede bomba etkisi yaratacak.

Uygur: Görmez, soytarıların oyuncağı olmuş
Bu haber 09 Nisan 2018 - 14:01 'de eklendi.
Desktop_Pv8

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, 4 yılını makamda doldurdu. Torbalı Güncel haber portalı olarak ilçe parti temsilcileri ile Görmez’in 4 yılını değerlendirdik. Tüm parti temsilcilerinin içtenlikle yanıtladığı soruları son olarak ilçede 2 dönem belediye başkanlığı yapan CHP İlçe Başkanı İsmail Uygur’a yönelttik. İçtenlikle soruları yanıtlayan Uygur zaman zaman sert ifadeler kullandı. Görmez’i başarısızlıkla suçlayan Uygur, “Bunların talanlarını ve “Benden sonrası Tufan” anlayışını biz hayal bile edemeyiz” dedi. İşte Torbalı Güncel muhabiri Amede Alpagut’un sorduğu ve Uygur’un içtenlikle yanıtladığı sorular:

—-Sizce Belediye yönetimi 4 yılda neyi başarabildi?

Belediye yönetimi bazı konularda çok başarılı oldu, hatta rekorlar kırdı diyebiliriz. Örneğin kendi yandaşlarını kayırmakta çok başarılı oldular, Belediyenin 90 yıllık birikimi Arsalarını haraç mezat satıp arsa satış rekoru kırdılar, Belediye’yi 85 milyon faizli kredi alarak ve piyasaya yaklaşık 50 milyona yakın borç takarak borçlanıp, Torbalı Halkının geleceğini ipotek altına aldırmakta belediye tarihinde görülmemiş rekorlar kırdılar. Anlamsız bir şekilde refüj bölmelerini söküp yine aynı yere santimine kadar aynısını yaparak “anlamsızlık” rekoru ve yandaş zengin etme rekoru kırdılar.

Hele hele reklam panoları ve afişleri konusunda bunların rekorunu kimse kıramaz. Birde bir şeyler yapsalardı, daha nasıl reklam harcaması yapacaklardı tasavvur edemiyorum. Tabi bu reklam panolarını ise kimin ve kime yakın olanların yaptığını da hesaba katmalıyız. Ayrıca, 4 yıl öncesine kadar adeta saat gibi çalışan ve hizmet üreten belediyeyi, sanki “Yunanistan’ı fethetmiş” edasıyla, Mazbatayı beklemeden Kapılarını kırarak girip, herkesi görevden alarak, çalışan kalifiye eleman 400’e yakın kişiyi işten çıkarıp, hiçbir yeteneği, tecrübesi ve birikimi olmayan yandaşlarını doldurarak neredeyse kilitlemeyi ve hiçbir işin yürümediği bir kurum haline getirmeyi de müthiş bir şekilde başardılar.

Bravo doğrusu. Bunların Beceriksizliğine inanın bizim hayallerimiz bile erişemez. Bunların Talanlarını ve “benden sonrası Tufan” anlayışını biz Hayal bile edemeyiz. Çünkü bizim yetişme kültürümüzde bunların hayalini kurmak bile yaşadığımız Şehre ve Halka ihanet sayılır, günaha girmiş sayılırız. Bütün gün halkın içindeyiz. İnsanlar konuşuyor, bana, ‘Sizin yaptıklarınızın üzerine hiç birşey yapmasalar dahi, sadece sizin yaptığınız yolların, parkların, ağaçların ve tesislerin bakımını, tamir ve temizliğini yapsalar bunları yine de başarılı sayacağız’ diyor millet. Ama o bile yok maalesef. Etrafındaki 3-5 kifayetsiz soytarının oyuncağı olmuş. Çocuk gibi oraya buraya gezdirilen, hiçbir konuda karar veremeyen ve verdiği hiçbir kararın arkasında duramayan, kendi gölgesinden korkan bir Belediye Başkanı neyi başarabilir ki, hangi soruna çözüm üretebilir ki…?

—-Torbalı Belediyesi sık sık Arsa satışlarıyla gündeme geliyor. Herzaman en sert tepkiyi siz verdiniz. Belediye cephesinden de “Ama alımlarda yapılıyor” cevabı geliyor. Sizce bu alımlar dengelimi..?

Ne dengesi, nereyi almışlar? Göllüce’de Köyün merası ile Hazine arazisini alan Tarım şirketi Köylünün kullanması amacıyla bir miktar arazi hibe etti, Birkaç köyde de üç beşyüz metrekare arsa aldılar. Ha, Orman bakanlığı piknik alanı olarak Ahmetli köyünde bir dağ tahsis ediyor. ‘Arazi kazandırdık’ diyorlar, o zaman benim dönemimde de bin dönüme yakın köy malı ve hazine arazisi belediye mülkiyetine ve kullanımına geçmişti. Ne diyeceğiz şimdi “Ben bin dönüm arazi kazandırdım mı?” Diyeceğim. Parasını vererek satın aldıkları yer varsa onu anlatsınlar. Zamanında bizim parasını vererek satın aldığımız arsalar ortada. Havuzun yapıldığı yerden tutun Atatürk Mahallesinde Barış ve Kardeşlik parkının yapıldığı yere kadar dönümlerce arsa, gerisi hikaye hem de yalan hikaye. Meclisten satış kararı aldıkları ve haraç mezat sürekli sattıkları belediye arsalarının toplamı 380.000- metrekaredir.

Yani yaklaşık Ertuğrul Mahallesi kadar bir alan. Mızrak çuvala sığmıyor. Ne derlerse desinler, bu Torbalı’ya ve Torbalı halkına ihanetten başka bir şey değildir. Bu satışları yapan zat kıyıpta kendi arsalarından 1 metrekare satmış mıdır bugüne kadar? Haydi şurayı sattılar da karşılığında şu yatırımı yapıyorlar desek, o da yok, yaptıkları her şeyi, muhtarlık binası, kafeterya meydan vesaire dâhil ne yapıyorlarsa, faizli kredi alarak yapıyorlar, satılan yerlerde kül olup uçuyor havaya. Bunu bir izah etsinler millete. Eğer edebiliyorlarsa.

—-Başkan Gömez’in gerçekleştirdiği ve sizin taktir ettiğiniz projeler var mı?

Torbalı’da yapılan taktir ettiğim işler var tabi, Örneğin devletimizin 10 yıllık gecikme ilede olsa yaptığı, zamanında arsasını da belediye başkanı olarak benim tahsis ettiğim ve hizmete açılan devlet hastanesi, Devlet Su İşleri’nin yaptığı Fetrek Çayı Dere Islahı çalışmaları, yeni yapılan okullar, ancak, maalesef bunların hiçbiri belediye projesi değil, hepsi devletimizin yaptığı işler. Belediye olarak maalesef proje diyebileceğimiz bir çalışma ortaya konabilmiş değil. En büyük projeleri Yeni Belediye binası, Onun da yeri tartışma konusu ve maliyetinin tamamını faizli kredi alarak karşılıyorlar. Bu bina faizle kredi alınıp yapılacak kadar acil miydi? Sormak lazım. Ama bunların Saray anlayışları var, lüks tutkuları var, demek onlar için acil ihtiyaçtı. Örneğin Ben bıraktığımda belediyede 10 yaşında BMV marka makam aracı vardı gayet de iyi bir arabaydı, ama yetmedi gittiler bir tane VİP minibüs makam aracı aldılar oldu 2 araç, Yetmedi gittiler birde Volvo Makam aracı aldılar etti 3. Allah daha fazlasını versin ne diyelim.

—-Alınan krediler ve yapılan ipotekli borçlanmalar konusunda ne diyorsunuz..?

Ne diyeyim. Anlayış ortada. “Benden sonrası Tufan” diyor. Ben alırım krediyi günümü gün ederim, Har vurup harman savururum, yandaşlarımı zengin ederim, Akrabalarımı doldururum belediyeye istediğim  kadar maaş veririm. Belediye batmış banane..?” diyor.

İçinde ki Torbalı sevgisini bilmem ama akraba tutkunu olduğu kesin.

Nasıl olsa aldıkları kredileri 3 yıl ödemesiz aldılar. “Kendileri kuruş geri ödemiyor, ödemeyecek te”. Gerçekten sormak lazım. Neden 3 yıl ödemesiz aldılar kredileri..?

Meclisten geçen kredi kullanım kararı yaklaşık 85 trilyon civarındadır. Kredilerin geri ödenmemesi söz konusu değil. Mecbur ödenecek. İller bankası payları otomatik olarak kesilecek.

—-Sizin döneminizdeki Belediye harcamaları ile bu dönemki harcamaları karşılaştırdığınızda ve buna karşılık yapılanları karşılaştırdığınızda ne söylemek istersiniz.

2014 yılında Ben 30 trilyon ödemesi, 45 trilyon lira da alacağı olan bir belediye bıraktım. Yani Alacaklı bir Belediye bıraktık. Oysa bu geçen 4 yılda; 85 trilyon kredi, 50 trilyona yakın piyasa borcu, ortalama 100 trilyon yıllık normal bütçe olmak üzere 4 yılda 400 trilyon toplam bütçe oluyor,  genel olarak 535 trilyonluk   bir  gelir.

535 trilyona karşılık Ortada ne var Allah aşkına. Size sadece basit bir rakam vereyim anlarsınız. Örneğin geçen yıl yani 2017’de, bir yılda  Belediyenin bütün araç gereç ve iş makinalarının yıllık toplam Akaryakıt gideri Dört milyon küsür liradır, Belediyenin aynı dönemde bir yıllık Reklam tanıtım ve temsil giderleri üç milyon küsür liradır. Yani  belediye  Bütçesinin neredeyse  % 3,5’u reklam harcamalarına gitmiş. En büyük markalar bile yılda bukadar reklam harcaması yapmıyor. Bir Belediye  bu kadar neyin reklamını yapar..?  Anlamak mümkün değil. Böyle bir bütçe kullanım anlayışı ile nereye varılır. Varılan nokta ortada. İşçisinin ikramiyelerini bile ödeyemeyen borç batağında bir belediye. Daha ne diyeyim.

—-Belediye başkanlığınız döneminde Torbalı’nın en popüler mekanları olan, Koruluk kır kahvesi, Beyaz Kafe, Hipodrom, Aquapolis olimpik yüzme havuzu, BKM kültür merkezi,  Ayrancılar Suyun başı mesire alanı, Ayrancılar Üçpınar rekreasyon alanı gibi projeleri gerçekleştirdiniz,  geçen 4 yılda buna benzer adımlar atılmadı. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz.

Bu bahsettiğiniz eserler Halkın huzur bulduğu, dinlendiği, gerçekten ucuz ve kaliteli hizmet aldığı yerler. Hem Belediyenin hem Halkın ekonomisine katkı yapan aynı zamanda istihdam yaratan ve en önemlisi kent estetiğine, kent kültürüne katkı yapan eserlerdir. Bırakınız 4 yıldır bunların yenilerinin yapılmasını, yapılanı dahi koruyamıyorlar, bakımını temizliğini yapamıyorlar. Anlayışları, kabiliyetleri bu, diyecek bir şey yok.

Sizin haber sitenizde de vardı, Geçenlerde Kazımpaşa ilkokulu öğrencileri “Torbalı için çal” diye bir klip yapmış ve sosyal medyada yayınlamış, klipte çekim yapılan yerlerin hepsi Benim belediye başkanlığımda yapılan yerler, sanki Klip “İsmail Uygur’un icraatları ve eserleri” klibi gibi olmuş. İzledim, çok keyif aldım. Mutlu oldum.

—-Partiniz sürekli genel seçimlerde AKP’nin ardından ikinci parti oluyordu ama siz sağ seçmenden de oy alarak iki defa Belediye başkanı seçildiniz. Sağcılarında size destek olmasını neye borçlusunuz.

Her seçimin kendi dinamikleri ve dengeleri başkadır. Seçmen genel seçimde (A) partisine oy veriyorsa yerel seçimlerde de illaki (A) partisine oy verecek diye bir şey yok.  Yerel seçimlerde Aday ve kadrosu çok önemlidir. Seçmenin önemli bir kısmı adaylara bakarak, aday profilini değerlendirerek oy kullanır. Ayrıca Hizmet faktörü de önemlidir. Bu milletin müthiş bir sağduyusu ve vijdanı vardır. Kendisine gerçekten hizmet edeni, Adaletli davrananı, insanlar arasında ayrım yapmayanı, samimi olanı asla mahcup etmez. Çok büyük olasılıkla bir yıl sonraki yerel seçimlerde de aynısı olacaktır. Sağcısı-Solcusu demeden, Bu millet, Adil davranan ve kendisine gerçekten hizmet edenlerle, Ayrımcılık yapanları, geleceğini satanları, geleceğine ipotek koyanları net bir biçimde ayıracaktır. Bu milletin vijdanı kör değildir.

—-Siz bir memurun yerini değiştirmek suçundan aldığınız ceza ile Siyasi yasaklı olduğunuz için 2014’te aday olamamıştınız, şimdi aday olursanız Adnan Yaşar Görmez ile yarışacaksınız, Başkan Görmez’de sizinle yarışmak istediğini beyan etmişti. Ne diyorsunuz.

O’nu kırmayacağım.

—-Başkan Görmez’e son  bir yıllık süreç için vereceğiniz  tavsiyeler varmı..?

Ben, Adnan bey yeni seçilip göreve başladığında kendisine samimiyetle birkaç  tavsiyede bulunmuştum. Ama ne düşündü bilmiyorum, 2 gün sonra alelacele benim söylediklerimin tam tersini yaptı ve dağıldı gitti, hala toparlayamıyor.  O yüzden tekrar tavsiyede bulunup temelli elini ayağını dolaştırmak istemiyorum.

 

 

Reklam Kodu r028 ......... Reklam Kodu r028
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
Mobil_Pv1
İLGİLİ HABERLER