SON DAKİKA

Torbalı GÜNCEL
Desktop_Pv11

 TTO’nun talepleri gerçekleşiyor

Şirket kuruluşlarıyla ticaret sicil harçlarının tahsilinin yanı sıra rekabet kurumu payı ve ilan ücretleri tahsil işlemlerini de artık odalar yapacak. Konu ile ilgili değerlendirme yapan TTO Başkanı Olgun, şirket kuruluşlarında üyelerin artık tescil işlemlerini, banka ve notere gitmeden oda da yapma olanağına kavuştuğunu söyledi.

 TTO’nun talepleri gerçekleşiyor
Bu haber 21 Şubat 2018 - 12:28 'de eklendi.
Desktop_Pv8

HÜKÜMETİN yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla yaptığı yasal düzenlemeler ile ticaret sicil harçlarının Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsaları tarafından tahsil edilmesi ve ana sözleşme ve imza beyannamesi onayının TSM’ler tarafından yapılması uygulaması 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girmişti. Son yapılan yasal düzenleme ile birlikte rekabet kurumu payları ve ticaret sicil gazetesi ilan harçlarının da Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından tahsil edilmesi sağlandı.

HEM ZAMAN HEM PARA TASARRUFU

Konu ile ilgili açıklama yapan Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun; “Odalarımızın TOBB’a yaptığı talepler doğrultusunda yürürlüğe giren yasal düzenlemeler ile daha önceden kuruluş aşamasında noter huzurunda yapılan şirket esas sözleşmeleri 1yıl önce odamızda yapılmaya başlanmıştı. Üyelerimiz için ekstra yük getiren noter maliyetleri ortadan kalkmış oldu. Ayrıca vergi dairesine yatırılan Ticaret sicil harçları da odamız tarafından tahsil edilerek zaman tasarrufu sağlanmıştı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına iletilen taleplerimiz neticesinde yapılan düzenlemelerle daha önce kayıt sermayesi ve sermaye artırımı dolayısıyla Rekabet Kurumuna yatırılan payların tahsilatları da odamız tarafından yapılmaya başladı. Ticaret Sicil Gazetesi ilan harçlarının da odamızdan tahsilatı başlamış olup bu aşama ile üyelerimizin tüm işlemleri tek merkezde yapılacak” dedi.

TİCARET HAYATINDA YENİLİKLER YOLDA

Üretimin arttırılması ve ekonomik kalkınmanın sağlanması için TOBB öncülüğünde ve bakanlıklar nezdinde birçok yeniliğin yakın gelecekte hayata geçirileceği müjdesini veren Olgun, iş dünyasının hareket kazanması için yapılacak reformların etkili olacağını söyledi. Olgun, “Türkiye’deki tüm oda ve borsaların çatı kuruluşu olan TOBB’a ilettiğimiz ve iş dünyasında ciddi sıkıntılar yaratan sorunlarla ilgili yürütülen çalışmalar meyvesini veriyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümrük Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tefenkçi ve Hükümetimize teşekkür ediyoruz” dedi.

REFORMLAR YOLDA

Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Reformu kapsamında yakında yasalaşacak olan ve iş hayatını yakından ilgilendiren iyileştirmeler ise şunlar;

-İcra/İflas Mevzuatı: İflas erteleme kalkıyor, alacaklının haklarını koruyan daha adil bir sistem kurulacak. Şirketin devamlılığı esas alınacak, şirket devam ettirilemiyorsa hızlıca tasfiye edilecek.

-İnşaat izinleri ve tapu işlemleri: İnşaat izinlerinde mevcuttaki 18 prosedür 6’ya iniyor. Yapı denetim kanununda yapılan değişiklik ile inşaat ruhsatındaki imza sayısı 18’den 1’e iniyor. Kurumlar arası elektronik bağlantılar ile şantiye için SGK işyeri kaydı otomatik oluşturulacak, “SGK-Vergi borcu yoktur” yazıları elektronik ortamda belediyelere aktarılacak.

-Ticari Uyuşmazlıklar: 100 bin TL altı ticari yargılamalar basit yargılama usulüne tabi olacak, davalar tek hakim ile görülecek hızlıca karar bağlanacak. Yatırımcılar 10-20 bin TL lik alacak için 2-3 yıl beklemeyecek.

-Vergi Beyannamelerinin Basitleştirilmesi: Muhtasar ve SGK beyannameleri birleştiriliyor. Temmuzda yürürlüğe girecek uygulama ile şirketin verdiği beyanname sayısı azalacak, işlem süreleri ve mali yükler asgariye indirilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
Mobil_Pv1
İLGİLİ HABERLER