SON DAKİKA

Torbalı GÜNCEL
Desktop_Pv11

Suriye’de barış mümkün mü?

Suriye’de barış mümkün mü?
Bu haber 27 Kasım 2017 - 18:03 'de eklendi.
Desktop_Pv8

 

Suriye krizinde altıncı yılı geride bırakıyor olmamıza rağmen henüz krizi durdurmaya yönelik  somut bir adım göremiyoruz. Suriye’de barış mümkün değil mi yoksa birilerinin çıkarları için mi mümkün olmuyor soruları her birimizin kafasının bir köşesinde ilk günden bu yana yer tutuyor. Aslında başta ABD ve Rusya olmak üzere bölgedeki diğer bazı devletler çıkarlarını ön plana çıkarmazlarsa Suriye’de beş aşamada barış sağlanabilir. Şimdi bu aşamaları kısaca açıklamaya çalışacağız.

İlk önce Suriye’de bir arabuluculuk mekanizması oluşturulmalıdır. Oluşturulacak olan bu mekanizma hiçbir devletin ya da herhangi bir uluslararası aktörün etkisinde olmayacak ve arabulucu mekanizması güçlü olup Suriye’deki tüm taraflara yaptırım uygulama gücüne sahip olması gerekecektir. Aynı zamanda başta büyük devletler olmak üzere hiçbir gücün tekeline girmeyecek ve bu dış güçler herhangi bir şekilde arabuluculuk mekanizmasına zarar vermeyecektir. Yani tamamen Suriye’de toplumsal dönüşmeyi sağlayacak bir mekanizma olmalıdır.

Arabuluculuk mekanizmasının ilk işi Suriye’de temsili bir hükümet kurmak olacaktır. Kurulacak olan bu temsili hükümet terörist olmayan ve Suriye’de  belli bir grubu temsil eden kişiler arasından seçilecektir. Seçilecek olan kişiler aynı zamanda bu grupların saygı duyulan kişileri tarafından oluşturulacaktır.

Suriye’de çatışma ortamının yarattığı otorite boşluğunun sonradan çete ve mafya tarzı yapılanmalara yol açacak bir zemin oluşturabilir bu da Suriye’de güvenlik zafiyetine neden olabilir. Güvenlik çok temel bir ihtiyaç aynı zamanda toplumsal barış ve kalkınmanın da ön koşulu olduğundan kurulacak temsili hükümetin ilk işi bu soruna yönelmek olacaktır. Bu doğrultuda güvenlik birimleri oluşturulmalı ve etkin çalışan mahkemeler kurulmalıdır ve bu şekilde güvenlik sağlanabilir.

Adalet adına suçluların cezalandırılması. Güvenlik sağlandıktan hemen sonra, iç savaşta çıkan büyük isyanlara sahne olan Suriye’de halkın göreceli olsa dahi tatmini, çatışma sonrası sağlanacak barışın başka bir ön koşuludur. Dolayısıyla toplumsal uzlaşıya giden yolda suçluların cezalandırılması, travma etkisinin azaltılması ve varılacak barışın kabullenmesi adına çok önemlidir. Ayrım gözetmeksizin yapılacak adil bir yargılama süreci ve ön plana çıkan suçluların cezalandırılması, kamu nezdinde adalet duygusunun tatmini dolayısıyla bundan sonraki toplumsal uzlaşı adına atılması gerekli bir adımdır.

Son olarak demokratik bir anayasa yapılması. Toplumsal dönüşümün önemli adımlarından biri de elbette ki demokratik içeriğe sahip bir anayasa yapmaktır. Çünkü yeni bir anayasa halk nezdinde eskisinin silinmesi ve siyasette de yeni bir sayfanın açılması demektir. Yapılacak olan anayasanın toplum tarafından benimsenmesi adına kurucu meclis Suriye’deki herhangi güçlü bir grubun temsilcisi gibi değil de tüm grupları ve görüşleri kapsamalıdır. Anayasanın içeriğine gelince ise liberal ve düzenleyici bir anayasa olmalıdır. Temel hak ve özgürlükler ayrıntılı bir şekilde düzenlenmeli ve ihlal girişimlerine karşı etkin güvence mekanizmaları geliştirilmelidir.

Suriye’de yukarıdaki aşamalar uygulanırsa toplumsal dönüşüm sağlanabilir ancak bağımsız bir arabuluculuk mekanizması Suriye’de farklı emelleri olan ülkeler ve uluslararası kuruluşlardan dolayı kurulamıyor. Bu mekanizma kurulamadığı için Suriye’de dönüşümün uzunca bir süre daha yaşanamayacağı en azından Suriye Suriyelilere bırakılmayana kadar savaşın devam edeceği görülüyor.

Mobil_Pv1
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mobil_Pv1
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER