SON DAKİKA

Torbalı GÜNCEL
Desktop_Pv11

 Neden mi Kudüs?

 Neden mi Kudüs?
Bu haber 06 Aralık 2017 - 19:18 'de eklendi.
Desktop_Pv8

Kudüs asırlardır dünyanın en önemli gündem maddesi olarak varlığını sürdürmektedir. Kudüs üzerinde semavi dinlerin ve birçok medeniyetin izlerini taşıyan kutsal belde. Peki Kudüs neden bu kadar önemli? Bunu anlamak için şehrin tarihindeki önemli gelişmeleri bilmek gerekir.

– Allah’ın etrafıyla birlikte kutsal kıldığı Mescid-i Aksa’nın bulunduğu kutlu şehir. Yeryüzündeki en eski ikinci ve en önemli üçüncü mescidinin mekanı. Her bir noktasında nice peygamberlerin hatırasını ve izlerini taşıyan kutsal bir şehirdir Kudüs.

– Üç dinin atası İbrahim peygamber (as)  Kudüs yakınlarında yaşamıştı. Hz İshak burada doğdu ve yine Kudüs yakınlarında vefat etmiştir. Ayrıca İshak, Yakup, Yusuf peygamberlerin kabirleri de yine bu kutsal belde de yer almaktadır.

– Musa ve Harun peygamberler Kahire’den Kudüs’e hicret etmişti. Musa peygamber Mescid-i Aksa yakınlarında vefat etti.

– Davut (as), zalim Calut’u öldürdü ve Kudüs’e girdi. Hz Süleyman da Kudüs’ü dünyanın başkenti yaptı.

– Hz Meryem Mescid-i Aksa’nın doğu tarafındaki hücresinde itikafa çekildi. Allah’ın meleklerle gönderdiği cennet nimetlerinden de burada rızıklandı.

– Hz İsa (as) komşu şehir Beytüllahim’de dünyaya teşrif etti. 33 yaşına gelince Hz Muhammed (sav) gibi Kudüs’te Allah katına yükseldi. Böylece Allah makamına yükseliş şehri de Kudüs olmuştu.

– Hz Muhammed (sav) hicretten sonra 17 ay boyunca Kudüs’e yönelerek namaz kıldı.

– Peygamber Efendimiz (sav) Miraç için Burak’a binip Mekke’den Kudüs’e, Kudüs’ten de arş-ı alaya yükseldi.

– Hz Muhammed (sav) Efendimizin tüm peygamberlere rehber olduğu yer de Kudüs idi.

– Babillilerden sonra, Romalılar tarafından da Kudüs ikinci kez büyük bir işgale uğradı.

– Bizans imparatoru Constantin ise Kudüs’ü Hıristiyanlaştırdı.

– Hz Ömer’in halifeliği döneminde İslam orduları başkumandanı tarafından Kudüs fethedildi ve Kudüs Müslümanların himayesine girdi.

– Muaviye Suriye valiliği sırasında halife Osman’ın katillerinin bulunup cezalandırılması için Mısır fatihi Amr bin As ile Kudüs’te anlaşma yaptı.

– Emmevi halifesi Abdülmelik bin Mervan, Efendimiz (sav)’in miraca çıkarken bastığı kaya üzerine Kubbetüs-Sahra’yı inşa ettirdi. Oğlu Velid bin Abdülmelik’deMescid’iAksa’yı tekrar inşa ettiren halife oldu.

– Depremlerden dolayı hasar gören Mescid-i Aksa’yı  Abbasi halifesi Ebu Cafer Mansur inşa ettirdi.

– Selçukluların 25 yıllık Kudüs hakimiyetinde çok sayıda alim şehre gelmiştir. İmam Gazali’de bazı derslerini burada okutmuştur.

– 1099 senesinde Kudüs’te o güne kadar görülmemiş bir felaket yaşandı, Haçlı orduları Fatımilerin hakimiyetindeki Kudüs’ü işgal ederek şehirdeki tüm Müslüman ve Yahudileri öldürdüler.

– 1187 yılının Miraç Kandilinde Selahaddin Eyyübi Kudüs’ü fethetti.

– Yeryüzünün kutsal şehri Kudüs, Haçlıların ilk işgalinden itibaren 145 sene sonra Türklerin hakimiyetine girmiştir.

– 1517’de Yavuz Sultan Selim, Memlük hakimiyetine son vererek Kudüs’e hakim oldu.

– Kanuni Sultan Süleyman, Mescid-i Aksa çevresine surlar yaptırdı. Hürrem Sultan ise Kudüs’te bir külliye yaptırdı.

– Osmanlının zayıflığından dolayı 1870’lerden sonra Yahudiler Kudüs’e yoğun bir göç dalgası gerçekleştirdiler. Bu göç dalgası Kudüs’ün dengesini bozdu.

– Sultan ikinci Abdülhamid Han, siyonizmi ve Filistin’e Yahudi göçünü engellemek için yoğun çaba sarf etmiş olsa da başarılı olamamıştır.

– 1917 yılı Kudüs ve tüm Müslümanlar için felaket yılı oldu. İngiliz askerleri Kudüs’e girdi ve Müslümanların Kudüs’teki hakimiyeti sona erdi.

 

– Nihayet 1948’de Siyonist İsrail devleti kuruldu ve Ortadoğu’yu kan gölüne çevirecek, on binlerce insanın ölümüne, yüz binlerce  insanın göçüne sebep olacak olan İsrail-Filistin savaşları başlamış oldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
Mobil_Pv1
İLGİLİ HABERLER