SON DAKİKA

Torbalı GÜNCEL
Desktop_Pv11

İhmal yüzünden sıkıntı yaşanıyor

Torbalı’da şehir içinde uzun yıllardır taşımacılık yapan minibüslerle ilgili ihale üç yıldır yapılmayınca Büyükşehir yetkiyi iptal etti. UKOME, taşıma yetkisini köy minibüslerine verdi. Konu ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan İsmail Uygur “Tavşana kaç tazıya tut politikasını çok iyi yapanların olduğunu söyledi.”

İhmal yüzünden sıkıntı yaşanıyor
Bu haber 12 Mart 2017 - 23:32 'de eklendi.
Desktop_Pv8

Şehir içinde taşımacılık yapan minibüsçüler isyan etti. Kent içinde 10 yılı aşkın süredir hizmet veren şoförler daha önce her üç yılda bir Torbalı Belediyesi’nden ihale ile aldıkları yetkiyi bu dönem ihmal yüzünden alamadı. Torbalı Belediyesi tarafından ihale yapılmayınca Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce UKOME aracılığıyla verdiği yetki belgesi de iptal edildi.

İhmal nedeni ile evrak üzerinde kaçak olarak faaliyet gösterince emniyet de minibüslere cezalar kesmeye başladı. Bu kez Büyükşehir Belediyesi, Torbalı’da taşıma yetkisini sorun çözülmediği için UKOME aracılığıyla en eski kooperatif olan Torbalı ve köyleri arasında hizmet veren taşıma kooperatifine verdi. Bunun üzerine şehir içinde taşımacılık yapanlar yol kapattı, eylem yaptı.

SORUMLU İLÇE BELEDİYESİ
Minibüs şoförleri ilçe merkezinde yaptıkları eylemin ardından Torbalı’da 10 yıl belediye başkanlığı yapan CHP İlçe Başkanı İsmail Uygur’un evinin önüne gitti. Konvoy halinde korna çalarak Uygur’un yanına giden şoförler yardım istedi.

Eski Belediye Başkanı Uygur, “Torbalı’da üç tip taşımacılık yapan hat var. Birincisi şehir içinde taşıma yapan 25 araçlık bir hat. İkincisi ise Torbalı ile köyleri arasında taşımacılık yapan hat. Üçüncü ve sonuncusu da Torbalı-İzmir arasında yolcu taşıyor, tabi bunlardan habersiz Başkan var. 2004’te belediye başkanı olmadan önce şehir içinde belediye izniyle taşımacılık yapılıyordu. Biz görevi devraldığımızda 10 yıl boyunca bunu sürdürdük. Her üç yılda bir ihale yaparak, her ihalede de minibüs başına belediyeye 100 bin TL gibi bir ücret alarak bunu devam ettirdik. İhaleye üç hat üzerinde taşımacılık yapan kooperatifler katılıyordu. En yüksek teklifi zaten işe devam eden verdiği için sorun olmuyordu. Bu arada, 2004 yılında çıkan Büyükşehir Yasası’yla yetki Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Biz, ilçe belediyesine yetki devri aldık. UKOME’den de bizim yetki devri sonrasında yaptığımız ihalenin sonucuna göre ilgili taşıma kooperatifine izin verildi. 2014 yılı itibariyle seçimlerin ardından geçen 3 yıllık sürede bir ihale, işlem yapılmadı. Doğal olarak da hat üzerinde şehir içi taşıma yapanlar boşa düştü. Kaçak olarak algılandı. Emniyet, zabıta sorun çıkarttı. Büyükşehir Belediyesi de üç yıl içinde bir ihale yapılmayınca ilçe belediyesine verdiği yetkiyi iptal etti. Sonra kendi yöntemini uyguladı. Bu da ihale yapmadan, taşıma yetkisini en eski kooperatif olan Torbalı ve köyleri arasındaki taşımacılık yapan kooperatife vermek oldu. Hatta araçlar yetmediği için takviye yapıldı. Şimdi siz ilçe belediyesi olarak kendi sorunuza çözüm bulmazsanız Büyükşehir yetkisini kullanarak bulur. ” dedi.

KAVGA ÇIKAR
Torbalı Belediyesi’nin Başkan Adnan Yaşar Görmez ile birlikte yönetim olarak bir karar alması gerektiğini, soruna acil bir çözüm bulmasını isteyen Uygur, “Şimdi yıllardır aynı hat üzerinde çalışan araçların yanına başka minibüslerin gelmesine imkân tanındı. Bir çalışma yapmayıp kulağınızın üstüne yatınca sonuç işte böyle içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Burada istenmeyen olaylar, kavgalar çıkabilir. Neticede ekmek meselesi kimse sonucunu kestiremez. Dolmuş şoförleri birbirine düşer. İnsanlar ekmek parası derdiyle kavgaya tutuşur. Bunu yapmaya kimsenin hakkı yok. Belediye başkanıysanız ortaya bir irade koyacaksınız. Üç yıldır bir ihale yapmayıp sonucunu belirlemeyen belediye yönetimi de ayrıca belediyenin alacağı paranın kaybolmasına neden olarak kamu zararına neden olmuştur. Daha önceleri dediğim gibi riski sevmeyen, korkan bir belediye başkanı var. Riski sevmez ama sorumlu olarak benim evime eylem için şoförleri gönderir ve aynı mağdur kişileri Milletvekili Atilla Kaya’nın kucağına itiyor. Başarıyı sahiplenir başarısızlığı ise sözde sevdiklerine mal eder” diye konuştu.

Etiketler :
Reklam Kodu r028 ......... Reklam Kodu r028
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
Mobil_Pv1
İLGİLİ HABERLER