SON DAKİKA

Torbalı GÜNCEL
Desktop_Pv11

Halk binmediği uçağın, yatmadığı hastanenin parasını ödüyor

Eğitim Sen Torbalı İlçe Temsilciliği, dün akşam Torbalı Belediye Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı sendika adına İlçe Temsil isi Nuri Önder yaptı.

Halk binmediği uçağın, yatmadığı hastanenin parasını ödüyor
Bu haber 15 Kasım 2018 - 9:43 'de eklendi.
Desktop_Pv8

Eğitim Sen Torbalı İlçe Temsilciliği, dün akşam Torbalı Belediye Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı sendika adına İlçe Temsil isi Nuri Önder yaptı. Önder açıklamasında oldukça önemli ifadeler kullandı. Önder gündeme dair açıklamalarında, “Uzun zamandır üstü örtülmeye çalışılan ve her fırsatta manüpilasyon, yüzeysel dalgalanma, papaz krizi, dış mihrakların işi, yabancı bir ülkenin başkentinde planlamıyor gibi söylemlerle milli mesele olarak lanse edilip, ekonomik değil diplomatik kaynaklı gibi gösterilmeye çalışılsa da kronik hale gelen işsizlik ve enflasyondan Türk Lirasında yaşanan aşırı değer kaybına, katlanan dış borçtan sene başına göre 3 kat artan Merkez Bankası politika faiz oranına kadar tüm resmi veriler ülkenin uçurumun eşiğine sürüklendiğini fazlasıyla ispatlıyor” dedi.

KRİZ ADIM ADIM İLERLİYOR

Açıklamalarını sürdüren Önder, “Bugün ülkemizde derinden hissettiğimiz bu kriz, ne diplomatiktir, ne yüzeysel bir dalgalanma ne de stokçuların fırsatçılığıdır; bu kriz kapitalizmin yapısal krizlerinden biridir.  Bu kriz, Küresel kapitalizme uyum sağlamak adına 1980 askeri darbesi ile hayata geçirilen,  ülkeyi ucuz emek cennetine çevirerek uluslararası mali sermayenin yağmasına açan ekonomik model hızla çöküşüdür. Adım adım ilerleyen bu kriz AKP’nin 16 yıllık ekonomi politikaları ile koşar adım tüm toplumu sarmıştır. Ülkenin ihtiyacı olmayan mega projelerle ülke ekonomisi bir avuç rantiyeye peşkeş çekilirken, halk geçmediği, köprünün, yatmadığı hastanenin, binmediği uçağın parasını öder hale getirilmiştir” ifadelerini kullandı.

ENFLASYON RAKAMLARIYLA KONUŞTULAR

Konuşmaları sloganlarla kesilen Önder daha sonra, “Resmi enflasyonun bile %24’lerde seyrettiği, en iyimser rakamlarla bile 2019 yılı enflasyonunun %20’lerde seyredeceği açıklanırken işçi ve emekçilere önümüzdeki yıllar için %0 zam dayatılırken, geçmiş toplu sözleşme dönemlerinde altına imza atılan %3’lük, 4’lük artışlar ise fiilen çoktan hükmünü yitirmiştir. Doların hızla yükselişi ile eriyen ücretleri de düşündüğümüzde tüm işçi ve emekçiler için en yakıcı taleplerden biri maaşlardaki bu erimeyi ortadan kaldırmayı hedefleyen ek zam talebidir” ifadelerine yer verdi.

BU KIŞ KRİZ KOŞULLARI ALTINDA ÇETİN GEÇECEK

Zamlarla ilgili de konuşan Önder, “Bütün yaz benzine ve doğal gaza zam yapan hükümet, kışın milletimizi üşütmeyiz doğal gaza zam olmayacak” diyerek adeta halkla dalga geçmektedir. Kış mevsimi iklimden kaynaklı değil ama kriz koşulları altında çok çetin geçeceği görülmektedir. Biz bu krizi iliklerine kadar yaşayan işçi ve emekçiler olarak bu oyunu bozacağız, tüm iş yerlerinde, fabrikalarda, okullarda, hastanelerde ve bu gün olduğu gibi sokaklarda “krizi biz yaratmadık faturasını da biz ödemeyeceğiz” diyeceğiz. Bu amaçla  ilkini 17 Kasım cumartesi günü Muğla’dan Çanakkale’ye kadar tüm illerdeki işçi ve emekçilerle birlikte İzmir Gündoğdu meydanında yapacağımız bölge mitinginde krizin faturasını ödemeyeceğimizi hep bir ağızdan haykıracağız. Tüm torbalı halkını, tüm işçi ve emekçileri dayatılan sefalete, güvencesiz esnek ve düşük ücretli çalıştırmaya karşı insanca yaşam, insanca bir ücret, güvenceli iş ve güvenli bir gelecek talebi ile İzmir’de bir arada omuz omuza olmaya çağırıyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mobil_Pv1
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER