SON DAKİKA

Torbalı GÜNCEL
Desktop_Pv11

Grifonlu Soylu Koltuğu yerine konuldu

Torbalı’da Metropolis Antik Kenti’ndeki, tiyatro bölümünün en önemli eseri durumunda olan ve aslı İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen ‘Grifonlu Soylu Koltuğu’nun replikası, 2 bin yıllık yerine konuldu. 

Grifonlu Soylu Koltuğu yerine konuldu
Bu haber 23 Ekim 2018 - 15:24 'de eklendi.
Desktop_Pv8

Antik kentteki çalışmaları destekleyen Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, ‘Grifonlu Soylu Koltuğu’nun replikasının yerine konulması sırasında düzenlenen törendeki konuşmasında, “Grifonlu Soylu Koltuğu, 2 bin yıllık özgün yerine döndü, ziyaret edenleri yerinde karşılayacak” dedi. Kazı Başkanı Prof. Dr. Serdar Aybek ise “Mermer koltuk günümüzde tiyatroya eklenen yeni bir eser olarak nitelendirilmelidir. İlk bulunuş anına tanıklık eden birisi olarak büyük heyecan duyuyorum” ifadesini kullandı.

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün iş birliğiyle kazı çalışmaları süren Metropolis Antik Kenti’nde önemli bir eserin replikası, ait olduğu yere yerleştirildi. Ana tanrıça kenti olan Metropolis’teki kazı çalışmalarında korunmuş halde bulunan ‘Grifonlu Soylu Koltuğu’nun replikasının, tiyatro bölümündeki yerine konulması için tören düzenlendi. Törene, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı ve aynı zamanda Kazı Başkanı Prof. Dr. Serdar Aybek’in yanı sıra vakıf yöneticileri, arkeoloji öğrencileri de katıldı.

ZİYARETÇİLERİ ‘GRİFONLU SOYLU KOLTUĞU’ KARŞILAYACAK

Halen kazı çalışmaları devam eden antik kentin tiyatro bölümünün en önemli eseri durumundaki ‘Grifonlu Soylu Koltuğu’ 1995 yılında bulundu. 2 bin yıldır bulunduğu alandan alınan, tamamı mermerden yapılmış koltuk, İzmir Arkeoloji Müzesi’ne konuldu. Bu koltuğun replikası ise ziyaretçilerin özgün yerinde görebilmesi için heykeltıraş Sinan İlhan tarafından pantograf tekniği kullanılarak mermerden yontulup, yeniden yapıldı. Yaklaşık 800 kilogram ağırlığındaki ‘Grifonlu Soylu Koltuğu’ replikası üzerindeki örtüyü, Kazı Başkanı Prof. Dr. Serdar Aybek ile birlikte açan Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, şunları söyledi:
“2003 yılından bu yana kazılara destek veriyoruz. Antik kentin tarihi zenginliklerinin gün yüzüne çıkmasına katkıda bulunuyoruz. Dünya ve ülkemiz arkeoloji dünyasının merakla beklediği buluntuları biz de heyecanla takip ediyoruz. Tarihe ışık tutmak kadar, buluntuları korumanın ve daha fazla kişiyle buluşturmanın da önemli olduğuna inanıyoruz. Kazılarda elde edilen 11 binin üzerinde tarihi eser, bugün İzmir Arkeoloji, İzmir Tarih ve Sanat ile Selçuk Efes müzelerinde sergileniyor. Bu eserlerden biri de, Metropolis Antik Kenti’nin en dikkat çekici yapılarından biri olan antik tiyatroda bulunan ‘Grifonlu Soylu Koltuğu’. 1995 yılı kazı çalışmalarında bulunan ve İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen koltuk, orijinal eserden alınan kalıpla aslına uygun olarak yeniden yontuldu. Bugün, ‘Grifonlu Soylu Koltuğu’, 2 bin yıllık yerine yerleştiriyoruz. ‘Grifonlu Soylu Koltuğu’, bundan böyle Metropolis’i ziyaret edenleri yerinde karşılayacak. Metropolis’in ulusal ve uluslararası platformda tanınmasını sağlayan ve kentin sembolü haline gelen ‘Grifonlu Soylu Koltuğu’nun yeniden Metropolis’e dönmesinden büyük mutluluk duyuyorum.”

METROPOLİS ANTİK KENTİ
Yaklaşık 28 yıldır kazı çalışmaları süren Metropolis Antik Kenti’nde yeni dönem kazı çalışmaları da geçen 20 Temmuz’da başladı. Torbalı, Yeniköy ve Özbey mahalleleri arasında yer alan Metropolis’in tarihi, kentin yakınlarındaki Geç Neolitik Çağ ilk yerleşim izlerinden Klasik Çağ’a, Helenistik Çağ’dan Roma ve Bizans dönemlerine, Beylikler ve Osmanlı tarihine kadar uzanıyor. Bugüne kadar yapılan kazılar sonunda Helenistik Dönem’e ait tiyatro, meclis binası, sütunlu galeri ile Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilen iki hamam yapısı, hamam ve spor alanı kompleksi, mozaikli salon, peristil ev, dükkanlar, genel tuvalet, sokaklar gibi antik kent dokusunu oluşturan yapılar, mekanlar bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mobil_Pv1
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER