SON DAKİKA

Torbalı GÜNCEL
Desktop_Pv11

Dünya Öğretmenler Günü’nde tablo iç açıcı değiş

Eğitim Sen Torbalı Temsilcisi Nuri Önder, yarın saat 16.30’da gerçekleşecek olan toplu basın açıklamasına başta öğretmenler olmak üzere tüm emekçileri davet etti

Dünya Öğretmenler Günü’nde tablo iç açıcı değiş
Bu haber 04 Ekim 2019 - 9:11 'de eklendi.
Desktop_Pv8

Eğitim Sen 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını yapan Eğitim Sen Torbalı Temsilcisi Nuri Önder, yarın saat 16.30’da gerçekleşecek olan toplu basın açıklamasına başta öğretmenler olmak üzere tüm emekçileri davet etti. Önder’in okuduğu basın açıklaması şu şekilde:

ÖĞRETMEN UMUTTUR, ÖĞRETMEN GELECEKTİR; ÖĞRETMEN YALVARMAZ ÖĞRETMEN DERS VERİR!

“Tüm kamu emekçilerinin geleceğini, kendileri ve çocukları için neyi ne kadar yapabileceklerini, hangi koşullarda nasıl çalışabileceklerini belirleyecek olan 2019 yılı toplu sözleşme süreci, iğneden ipliğe gelen ve %50leri bulan zamlar, yaşanılan onca sorunlar, emekçilerin can yakıcı talepleri görmezden ve duymazdan gelinerek, yetkili sendika sıfatı ile Memur Sen ve işveren pozisyonundaki hükümet arasındaki göstermelik görüşmelerde uzlaşma sağlanamaması sonrasında hakem heyetinin verdiği %4lük zam ile sona erdirildi.  Milyonlarca kamu emekçisinin iradesine bile başvurulmadan, emekçilerin birleşik gücünü masada hissettirmeden sadece günü kurtarmaya dönük göstermelik bir iş bırakma çağrısı ile oldubittiye getirilen toplu sözleşme, Emekçilerin birikmiş hiçbir sorununa çözüm bulunmadığı gibi emekçileri ne yazık ki hangi odanın peteğini kapatarak doğal gaz faturasını düşüreceğinin hesabını yapmaya itmektedir. Emekçilere %4 zammı bile lütuf gibi sunan hükümet, milyarca lirayı gözünü bile kırpmadan müteahhitler kurtarmak için harcamaktan çekinmemiştir. Elektriğe gelen %14.9’luk zam ise hükümetin adeta bu parayı emekçilerden çıkarma niyetinde olduğunu ortaya koymaktadır.”

5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜNE DAHA DA YOKSUL OLARAK GİRİYORUZ

“Eğitim emekçilerinin verdiği mücadeleler sonucunda devletler, 1966 yılında öğretmenlerin özlük ve sosyal haklarından, alacağı ücrete kadar demokratik ve insanca bir yaşam standartını sağlamakla yükümlü olduklarını, “öğretmenlik mesleği ile ilgili tavsiye kararının” altına imza atarak kabul etmişlerdir. Ancak ülkemizde 12 Eylül askeri darbesinin ilan ettiği 24 Kasım öğretmenler günü, işveren pozisyonundaki iktidarların öğretmenlik mesleğine dair hamasi nutuklar attığı bir gün olmaktan öteye gitmemiştir. Yaşanılan son süreçte binlerce öğretmenin khk ile hukuksuzca işinden atıldığı, 800 bini aşkın öğretmenin atamasının yapılmadığı, binlercesinin güvencesiz koşullarda çalışmaya mahkûm edildiği bir dönemde güvencesiz ve geleceksiz çalışmanın yasası olacak olan Öğretmenlik Meslek Kanununu öğretmene bile sormadan çıkarmaya hazırlanan Milli Eğitim Bakanlığı, bir genelge ile öğretmenler günün bir hafta kutlanacağını duyurmuştur. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedirten kutlamalar bile, öğretmene angarya iş çıkarmaktan başka bir anlam taşımamaktadır. Ve yine bu günde öğretmenlerden başka herkes konuşurken, öğretmenler başlarını eğip kendileri için söylenen güzel sözleri dinlemekle görevlendirilecektir.”

ÖĞRETMENLER HAMASİ NUTUK DEĞİL SORUNLARINA ÇÖZÜM BEKLİYOR

“Bizler öğretmenler gününü, kaybettiğimiz hak ve özgürlüklerimizin yeniden kazanıldığı, sahip olduklarımızı kaybetmemek üzere tüm eğitim emekçileri ile, birlikte mücadelenin örgütlendiği bir gün olarak görüyoruz. Bu nedenle 5 Ekim dünya öğretmenler gününü temel tüketim maddelerine gelen akıl almaz zamlara, angarya çalışmaya, güvencesiz çalışmaya, mezarda emekliliğe, emekçilerin iradesini yok ederek son kararı hakem heyetine bırakan sendikalar yasasına karşı mücadele günü olarak değerlendiriyoruz ve tüm eğitim emekçilerini 5 Ekim cumartesi günü saat 16.30’da yapacağımız basın açıklamasına çağırıyoruz. %4’lük komik zamla sonlandırılan Toplu sözleşme sürecini bir bitiş olara değil yoksulluğa ve sefalet ücretine karşı mücadelenin başlangıcı olarak görüyoruz. Tüm işçi ve emekçilerin insanca yaşam talebi Bütçe görüşmelerine damgasını vurmalı ve toplu sözleşme sürecinde başarılamayan önümüzdeki süreçte başarılmalıdır. Bu mücadeleyi örgütleme sorumluluğu başta Eğitim Sen ve KESK’te örgütlü sendikalar olmak üzere tüm sendika ve konfederasyonlardadır. Bu sendika ve konfedarasyonları harekete geçirtecek olan da, sendika ayrımı gütmeden ortak mücadele etmekten başka bir yol olmadığının iş yerlerinde ete kemiğe büründürülmesidir. Bu nedenle 5 Ekim dünya öğretmenler gününde yapacağımız basın açıklaması önemlidir.” 

 

Mobil_Pv1
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mobil_Pv1
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER