SON DAKİKA

Torbalı GÜNCEL
Desktop_Pv11

 Bitmeyen çile: trafik

 Bitmeyen çile: trafik
Bu haber 21 Haziran 2017 - 20:00 'de eklendi.
Desktop_Pv8

Tatlı bir sert girişten sonra, yüksek müsaadenizle yazmam gereken tarzda yazılara dönmek istiyorum. Mesleğim icabı ilçenin mühendislik marifetiyle çözülmesi zaruri teknik sorunlarını bu köşeye taşıyacağız. Sorun ortada, çözüm burada, çözüp de prim yapmak bedava. Telif hakkı isteyen yok. Üstelik anlamayana tekrar tekrar beş yaşındaki çocuğa anlatır gibi-kafasına vura vura- anlatırız.

Yaklaşık 18 yıl geriye gidiyoruz; sene 1999 yerel seçimler öncesi. İsmail Uygur adayımız, ben yeni mezun mühendis olarak kontenjan adayıyım. Dikkatinizi çekerim o zaman 3500-4000 oy ile başkan olunuyor. Başkana bir ara ‘abi trafik sorunu baş gösteriyor, bununla alakalı bir şeyler hazırlayalım’ dedim. Çok üzerinde durmadı. Onunda ilk seçimi ve doğal olarak kim nereye çekse geliyordu. Yine de başarılı bir propaganda ile az bir farkla kaybedilen bir seçim oldu. Acı olan ise Chp+Dsp oyu yaklaşık %65 idi. Bu arada son gece Ertuğrul mahallesinde yapılan tarihi hata ise ilçe siyasi literatürüne geçmişti bile. Geçmiş zaman, olayın müsebbibini açıklamaya gerek yok.

Gerçi o tarihte, 30 binlik şehirde trafik sorununu görüp önlem almak tabiî ki de bir işe yaramayacaktı. Sorunlara ortaya çıkmadan önce planlı ve doğru hamleler yapmak zorunda idik. O tarihten sonra bir dönem daha Hasan Karatoklu belediyeyi yönetmeye çalıştı ama başaramadı. Daha sonra istediğimiz oldu ve Chp kazandı. On yıl boyunca ve bunun büyük bir kısmında büyükşehire bağlı olarak ilçe yönetildi ama sorun çığ gibi büyüyordu. Ne yazık ki teknik bilgiye ve mühendisliğe itibar edilmeyen zor yıllardı. Sonra da bilindiği üzere 2014 yılında Akp geldi ama trafik canavarı artık kimseyi dinlemiyordu. Lokal ve günlük çözümlerle soruna neşter vuruldu ama ne yazık ki hiçbir işe yaramadı. Bu saatten sonra mutlaka radikal bir cerrahi müdahale gerekiyor. Yoksa bu sorun daha çok siyasiyi yer. Belki bu şekilde korkutursak ciddiye alınırız. Amacım bildiğim konular üzerinden ukalalık yapıp kimseyi rencide etmek değil. Kelime oyunları yapmadan net ve kısa cümleler ile bu soruna çözüm sunacağım. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; burada seksen tane yazı yazsam da bu şekilde çözemeyiz. Mutlaka bir noktadan sonra ortak akıl devreye girmeli ve kapsamlı bir oluşum ile sorunun üstüne gidilmelidir. Ya da ben öyle olacağını hayal ediyorum. Yavaştan başlıyoruz;

Öncelikle soruna yaklaşmadan önce bu sorunun nasıl bir sorun olduğuna karar vermeli ve ona göre müdahalelerde bulunmalıyız. Sorun toplumsal bir sorun mudur ? evet, sosyo-ekonomik bir sorun mudur ? evet, kültürel bir sorun mudur ? ona da evet. Bu üç soru ve cevabı bile nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzun göstergesidir.

99 örneğine dönecek olursak; o tarihte nüfus ve buna paralel olarak araç sayısı günümüze göre çok düşüktü. Yıllar geçtikçe cazibe merkezi haline gelen ilçemizde inşaat sektörü patladı ve beklendiği gibi nüfus rekor oranda arttı. Peki 20-30 sen önceki ana arterler ile şimdiki ana arterlerde bir değişiklik oldu mu? Kazım Dirik ve Mithatpaşa’da sadece eski binalar yenilendi. Birazda kaldırımlar küçüldü. Birde ihtiyaca bağlı olarak yeni yerleşim bölgelerinde yeni ve daha geniş caddeler oluştu (Sadık İleri, Torbalı, Metropolis)

Hızla gelişen ve büyüyen şehre alternatif bir merkez yaratılmadığı için her yıl çığ gibi artan nüfus toplu taşıma ve özel araçlarla şehrin tarihi ile yaşıt olan merkezine girip çıkmaya başladı. Bunlar herkesin bildiği ve gözünün önünde cereyan eden şeyler. Peki soruna ilk neşteri nereden vurmalıyız? Bu kadar laf kalabalığından sonra yazının sonuna geldiğimize göre somut bir öneri ortaya atmanın tam da zamanıdır;

ÖNERİ -1 (BU TARZDA ÖNERİLER DİĞER YAZILARDA DA GELECEK. BU ŞEKİLDE İLERLEMEK DAHA FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM)

Naçizane önerim-bence 1 numarayı hak ediyor- şudur; ilçe merkezine giren belediye otobüsleri, şehir içi dolmuşları ve fabrika servislerinin güzergahlarına mutlaka ve mutlaka müdahale edilmelidir. Bunun nasıl ve ne şekilde olacağını ileriki yazıda açıklayacağım. Lütfen bu araçların Ukome’den aldığı güzergah belgeleri var demeyin. İnanın o belgeyi verenin ilçedeki trafik sorunu umurunda bile değil.  Bu yüzden bu araçların güzergahlarına müdahale etmeden sorunun çözümüne başlamak mümkün değil.

Gelecek yazıda Öneri- 1 üzerinde istişarede bulunacağız.

Sevgi ve ışıkla kalın….

Mobil_Pv1
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mobil_Pv1
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER