SON DAKİKA

Torbalı GÜNCEL
Desktop_Pv11

30 milyonluk büyük destek

İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, özel sektöre ve girişimcilere bu yıl da 30 milyon liralık kaynak ayrıldığını belirterek, “İlan ettiğimiz projelere herkes başvurabilir. İzmir’e katma değer sağlamak isteyen tüm girişimcileri destekliyoruz” diye konuştu

30 milyonluk büyük destek
Bu haber 22 Temmuz 2019 - 10:49 'de eklendi.
Desktop_Pv8

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), her yıl uyguladığı Mali Destek Programları ile bu yılda özel sektöre ve girişimcilere geri ödemesiz destek sağlıyor. Kurum, bu yıl da toplam 30 milyon liralık bütçe ile “Özel sektörün kurumsal kapasitesinin ve rekabet edebilirliğinin güçlendirilmesi” ve “Küçük Ölçekli Altyapı” adını taşıyan iki bileşenin yanı sıra Bayındır, Beydağ, Kiraz, Menderes, Ödemiş, Selçuk, Tire ve Torbalı ilçelerini kapsayan havzaya yönelik “Küçük Menderes Havzası Sürdürülebilir Kalkınma” adlı Mali Destek Programı ile insan kaynakları, doğal kaynaklar, ekonomik sürdürülebilirlik gibi örnek uygulamalara destek sağlayacak. Yeni Asır Gazetesi Köşe Yazarı Gonca Elibol’un sorularını yanıtlayan İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, her iki mali destek programı için proje başvurularının 6 Eylül tarihine kadar yapılabileceğini söyledi.

Mali Destek Programına geçmeden önce logonuz değişmiş bu konu hakkında bilgi verir misiniz? Ajans olarak yeni mali destek programlarımızın ilanıyla birlikte Ajansımız için yepyeni bir başlangıç yapmak istedik. İzmir’in sembolü saat kulesine, kalkınma kavramını da vurgulayacak modern bir yorum getiren yeni logomuz ve yeni kurumsal kimliğimiz kullanıma girdi; ayrıca, web sitemiz de yenilenerek modern yüzüyle ziyarete açıldı.

Programın amacı ve 2019 bütçesi hakkında bilgi verir misiniz?
İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), İzmir’in yerel kalkınmasını desteklemek için her yıl Mali Destek Programları uyguluyor. Bu sene de toplam 30 milyon TL bütçeli 2019 yılı Mali Destek Programlarını ilan ettik. Programlardan biri 15 milyon TL bütçeli “Özel Sektörün Kurumsal Kapasitesinin ve Rekabet Edebilirliğinin Güçlendirilmesi” Mali Destek Programı. Yenilikçi bir yaklaşımla, İzmir’de faaliyet gösteren firmaların belirlenen öncelikli alanlarda dönüşümünü, gelişimini ve ortak kullanımlarına yönelik altyapıların kurulmasını ara yüz kuruluşlar aracılığıyla desteklemeyi hedefliyor. Programın ikinci bileşeni ise Küçük Ölçekli Altyapı Bileşeni adını taşıyor.

EYLÜL’E KADAR

Başvuru tarihleri nedir?  Her iki mali destek programı için proje başvuruları 6 Eylül tarihine kadar yapılabilecek. Mali destek programlarına başvuruya ilişkin ayrıntılı bilgiye Ajansımızın http://www.izka. org.tr adresi üzerinden ulaşılabilir.

Proje yazma konusunda bilgilendirmeler yapıyorsunuz? Size nasıl ulaşacaklar?  Uygulamalı Proje Yazma Eğitimlerimiz ile başvuruyu düşünen kurum ve kuruluşların proje hazırlama süreçlerine yardımcı oluyoruz. Teknik yardım masası hizmetimizle de proje yazım süreçlerine destek oluyoruz. Ayrıca eğitimler firmalar, kurumlar, start uplar, sivil toplum kuruluşları ve hatta tüm vatandaşlarımızın talebine de açık.

HERKES BAŞVURU YAPABİLİR
Bu projeler fikri olan herkesi destekliyor mu?
Evet, ilan ettiğimiz projelere herkes başvurabilir. İzmir’i kalkındırmak için çıktığımız bu yolda şehrine katma değer sağlamak isteyen tüm girişimcileri destekliyoruz. Bu amaçla kurduğumuz Projem İzmir Teknik Yardım Masası ile hizmetimizi sunuyoruz. Bu hizmet ile yararlanılabilecek tüm fon kaynaklarına başvuru konusunda destek sağlıyor, fikirlerin projeye dönüşmesine katkıda bulunuyoruz.

YENİLENEBİLİR ENERJİ ÖNEMLİ YER TUTUYOR

Sürdürülebilirlik-Temiz Enerji Kümesi üzerine yapacağınız çalışmalardan bahseder misiniz?
Bölgemizde yenilenebilir enerjinin üretimi ve kullanımının yaygınlaştırılması yanında, bu alanda ekipman üretimi ve servis hizmetleri sektöründe kümelenme faaliyetlerinin desteklenmesi yakın dönem planlarımızdaönemli yer tutuyor. Bu amaçla hazırlanan ve IPA II Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında desteklenen yaklaşık 3 milyon Avro bütçeli “Best For Energy” Projemizin uygulaması 2019 yılı sonunda başlayacak. Bu proje aracılığıyla İzmir’de uluslararası rekabet gücü yüksek temiz enerji kümesinin oluşturulmasına yönelikçalışmalar hayata geçirilecek.

EKONOMİ GELİŞECEK
İzmir ekonomisine yön verecek diye belirttiğiniz akıllı uzmanlaşma için neler söylersiniz?
Odaklandığımız temalar kapsamında, İzmir’i yenilik kapasitesi yüksek, teknoloji üreten ve ihraç eden bir bölge haline getirmek için çalışıyoruz. Bugünlerde üzerinde yoğun bir şekilde emek harcadığımız İzmir Akıllı Uzmanlaşma Stratejisi (İZS3) çalışması ile paydaşlarımız ile birlikte bölgemizi ileriye götürecek uzmanlıkalanlarını birlikte belirlemeyi hedefliyoruz. Böylece ekonomimizi daha ileriye götürme fırsatı bulacağız. İzmir Akıllı Uzmanlaşma Stratejisi gelecekte İzmir ekonomisine yön verecek. Gelecek ay stratejinin hazırlık çalışmalarının başlamasını öngörüyoruz.

 

Mobil_Pv1
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mobil_Pv1
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER