SON DAKİKA

Torbalı GÜNCEL
Desktop_Pv11

Ergin, LYS tercihleri için önerilerde bulundu

İlçede başarılı bir şekilde görev yapan Rehber Öğretmeni İhsan Ergin, LYS tercihleriyle ilgili tercih yapacaklara önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Ergin, LYS tercihleri için önerilerde bulundu
Bu haber 13 Temmuz 2017 - 11:24 'de eklendi.
Desktop_Pv8

İlçede doğr meslek e bölüm tercihi yapan yüzlerce öğrenciye destek veren Rehber Öğretmeni olan ve aynı zamanda ÇYDD İlçe Başkanlığı görevini yürüten İhsan Ergin, tercih döneminde öğrencilerin akıllarına takılan detaylar ve yönlendirmelerle ilgili özel bir yazı hazırladı işte Ergin’in hazırladığı o yazı

Üniversite adaylarının başkalarının söyledikleri meslekler değil, istedikleri, heyecan duydukları, gelecekte çalışırken mutlu olabilecekleri programlara tercih etmeleri mutlu bir üniversite yaşantısı geçirmelerinin ilk koşuludur. Bu çerçevede, öğrencilerin ilk olarak, okumak istedikleri bu programları öncelik sırasına göre seçip sıralamalarını, ikinci olarak da bu programları hangi üniversitelerde okumak istediklerini yine önceliklerine göre sıralamaları gerekir.

ÜNİVERSİTE TERCİHİ

Adayların tercihlerini yapmadan önce, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet sitesinden ÖSYS ile ilgili bilgi ve duyuruları izlemeleri önemlidir. Adaylar puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyeceklerdir. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazacaklardır. Tablo 3’te yer alan ön lisans programlarını, 2017-YGS’de ilgili puan türünde 150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebileceklerdir. Bu yıl sınavsız geçiş ile öğrenci alınmayacaktır. Tablo 4’teki yükseköğretim programlarını 2017-YGS/LYS’lerde ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri arasında gösterebileceklerdir. Tercih sırası önemli olmakla birlikte, adayların 24 olan tercih sayısının tamamını yapmak zorunda değildir. Yapılan tercihlere ait özel koşullar mutlaka gözden geçirilmeli, adaya uygun olmayan koşul varsa, o alan ya da üniversite tercih listesinden çıkarılmalıdır.

TABLO 6B.2’YE DİKKAT

Teknoloji Fakültelerinin / Sanat ve Tasarım Fakültelerinin / Turizm Fakültelerinin Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumları mezunları için ayrılan kontenjanlarına (M.T.O.K.), Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarının Tablo 6B.2’de belirtilen alan/dallarından mezun olan adaylar öncelikli olarak yerleştirilecektir. Kontenjanların boş kalması durumunda genel lise mezunları ile mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının diğer alan/dallarından mezun olan adaylar da tercih ettikleri takdirde bu kontenjanlara yerleştirileceklerdir.

BAŞARI SIRALAMALARI

Hukuk, Mimarlık, Mühendislik, Tıp, Öğretmenlik Programlarına Başvurabilmek İçin En Düşük Başarı Sırası Getirilmiştir. Buna göre: Mühendislik programları (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği programı dâhil) ile Öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil) 240 bin, Mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerinde 200 bin, Hukuk programlarına yerleştirme işlemlerinde 150 bin ve Tıp programlarına yerleştirme işlemlerinde 40 bin başarı sıralaması getirilmiştir.

‘SEVDİĞİNİZ ALANI TERCİH EDİN’

YÖK bazı bölümlerin kontenjan sayılarını artırırken bazılarını da azaltmıştır. Tıp Fakültesi 1272, Eczacılık Fakültesi 274, Psikoloji 16, Hukuk Fakültesi 282, Bilgisayar Mühendisliği 391, Elektrik-Elektronik Mühendisliği 458, Endüstri Mühendisliği 135, Özel Eğitim Öğretmenliği 82, PDR 579, İşletme Fakültesi 1060, İktisat Fakültesi 483, İnşaat Mühendisliği 667, İç Mimarlık 2030, Hemşirelik 508, Mimarlık 355, Matematik Bölümü 300, Maliye 285, Sınıf Öğretmenliği 140, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 1764 Sosyal Hizmetler 463, İngilizce Öğretmenliği 530, Türkçe Öğretmenliği 310 kontenjan artarken Makine Mühendisliği 664, Kamu Yönetimi 871 kontenjan azalmıştır. Toplam Kontenjan artışı 58284’tür. Bu artışın 24758’i Lisans Programlarına, 33526’sı da Ön Lisans Programlarına aittir.

BUNLARA DİKKAT

Tablo 3 ve Tablo 4’ün iyi okunması gerekir. Tablo 3 9 sütun hâlinde düzenlenmiştir. Tabloda, her üniversitenin adından sonra, bu üniversitede yerleştirme yapılacak yükseköğretim programlarının kodları (1) numaralı sütunda, adları (2) numaralı sütunda, programın öğretim süresi (3) numaralı sütunda, programın puan türü (4) numaralı sütunda, programın genel kontenjanı (5) numaralı sütunda, okul birincisi kontenjanı (6) numaralı sütunda, programla ilgili özel koşul ve açıklamaları (7) numaralı sütunda verilmiştir.2016-ÖSYS’de programınYGS puanlı kontenjanına yerleşen en son sıradaki adayın ilgili YGS puanı (8) numaralı sütunda,başarı sırası ise (9) numaralı sütunda yer almaktadır.2017-ÖSYS’de yeni açılan programlarda (- – – -) yer almaktadır. Kontenjanı 2016-ÖSYS Merkezî Yerleştirme ile dolmayan programlarda hiçbir işaret bulunmaz. 2017-ÖSYS’de puan türü değişen programlarda ise (* * * *) işareti bulunmaktadır.

HER TABLODA AYRI DETAY

Tablo-4’teki bilgiler 23 sütun hâlinde düzenlenmiştir. Her üniversitenin adından sonra bu üniversitede bulunan programların kodları (1), bu programların adları ise (2) numaralı sütunda verilmektedir. (3) numaralı sütunda programın öğretim süresi, (4) numaralı sütunda programa hangi puan türüne göre öğrenci alınacağı, (5) ve (6) numaralı sütunlarda ise sırasıyla, programa genel kontenjandan ve okul birincisi kontenjanından alınacak öğrenci sayıları verilmektedir. (7) numaralı sütun, belli koşulları sağladığı takdirde Millî Eğitim Bakanlığınca (MEB) burslu statüde destek verilecek öğrenci sayısını göstermektedir. Her bir programla ilgili özel koşul ve açıklama numaraları (8) numaralı sütunda 1, 2, 3, …..şeklinde belirtilmektedir. Bu koşulların neleri içerdiği, tablolardan sonra, “Tablo 3 ve Tablo 4’te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları” başlığı altında, numara sırasına göre verilmiştir. Tablo 4’ün (10) numaralı sütununda yüksek öğretim programlarının 2016 yılındaki en küçük puanları; (9) numaralı sütunda ise en küçük puana karşı gelen başarı sırası yer almaktadır.

BAŞARI DURUMLARI

11, 12, 13, 14 numaralı sütunlarda programın öğretim üyesi sayısı (yabancı uyruklu öğretim üyeleri hariç) yer almaktadır.(Öğretim üyesi bilgileri 29.05.2017tarihi itibarıyla Yükseköğretim Bilgi Sisteminde (YÖKSİS) mevcut olan bilgilerdir.) 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 numaralı sütunlarda ise programın akreditasyon bilgisi, program mezunlarının ÖSYM’nin yaptığı diğer sınavlardaki başarı durumları gösterilmektedir.

“GÜVENLİ GELECEK BİLİNÇLİ TERCİHLE MÜMKÜNDÜR”

Öğrencilerin, bilinçli tercih yapmaları için mutlaka üniversiteler arasında karşılaştırma yapabilmeleri gerekir. Tercih kılavuzunda dört yıllık programlar için bu konuda öğrencilerin işine yarayacak, tercih yaparlarken kendilerine büyük fayda sağlayacak bilgiler mevcuttur. Bu programlardaki öğretim üyesi sayısına, kaç profesör, kaç doçent ve kaç yardımcı doçentin bulunduğuna tercih kılavuzunda yer verilmiştir.  Bu karşılaştırma için bir kriterdir ama başkaca açılardan da karşılaştırma yapabilmeliler. Yanlış tercih yapmamaları için geçen seneki taban puanlardan ve sıralamalardan faydalanılmalıdır. Ayrıca üniversite ya da istedikleri alanlara ait bilimsel yayın ve yayınlanan makale sayılarını da TÜBİTAK, YÖK ve ODTÜ’nün sayfalarından ulaşılabilmektedir. Tıp Fakülteleri olan üniversitelerin yayınları her zaman çoktur. Neden ise her hastalık veya tedavi aşaması makale konusu olabilmektedir. Sosyal ya da ekonomi bilimlerinde yayın sayısı az olduğunda makale sayılarını alanlar bazında araştırılması her zaman doğru istatistiki bilgi edinmemize yarar.Yükseköğretim Kurulu 2016-2017 istatistiklerine göre, Türkiye’deki üniversite öğrenci sayısı 2015-2016 öğretim yılında 6 milyon 689 bin 185 iken 2016-2017 öğretim yılında 7 milyon 198 bin 987’ye yükseldi.Öğrencilerden 6 milyon 629 bin 961’i devlet, 554 bin 218’i vakıf üniversitelerinde; 14 bin 808’ü de vakıf meslek yüksekokullarında öğrenimine devam ediyor. “Bu yıl ne olursa olsun bir alana kaydımı yaptırayım” demek zaman ve ekonomik kayba neden olur. Sevmediğimiz alanda öğrenim görmek, o alanı bitirdikten sonra da sevmediğimiz işi yapmak birey açısında zor bir durumdur. Öylesine tercih yapmak, önümüzdeki yıl OÖBP’nin yarıya düşmesi demektir.  Geleceğin mesleklerinden ziyade, bireyin seveceği ve bitirince de mutlu bir biçimde mesleğini yapması öğrenciden beklenen bir durumdur. En iyi meslek, severek yapılanıdır. Tercih konusunda bütün öğrenciler için tek bir doğru yoktur, her öğrenci için ayrı doğrular vardır. Yaşayacağınız şehrin doğal ve kültürel yapısı öğrencinin yaşamını kolaylaştıracak nitelikte olmalıdır. Sağlık sorunu olan birisi için olumsuzluk teşkil eden bir durum varsao şehirde yaşamak kolay olmayacaktır. Barınma ve beslenme koşullarının uygun olması, alternatiflerin göz önüne bulundurulması, bilinçli tercih için gerekli olacaktır.

PUAN MI, BAŞARI SIRASI MI?

ÖSYM’nin yayınladığı tercih kılavuzunda yer alan başarı puanı ve başarı sıralarına bakıldığında tercih yaparken başarı sırasına bakmak başarı puanına bakmaktan daha doğrudur. Çünkü ÖSYM’nin test ağırlıkları ve buna bağlı olaraktan puanları da her yıl çeşitli sebeplerle değişiklik gösterir. Yani bir önceki yıl 2000. sıradaki aday 460 puan almışsa bu yılın 2000. sırasındaki aday 470 veya 480 puan almış olabilir. Ama önündeki aday sayısı aynıdır bu yüzden tercihler sabit kaldığı sürece aynı yeri kazanma şansı da aynıdır. Bir başka şekilde anlatacak olursak örneğin sınava girdiğiniz yıl 430 puan aldınız ve istediğiniz programın bir yıl önceki taban puanı 430’larda, yani puana bakarsanız girme şansınız var. Ama bir önceki yıl 430 puana denk gelen başarı sırası 5000 iken bu yıl sizin sıralamanız 5400 civarı diyelim. Puana göre bakarsanız girme şansınız aynı ama sıralamaya göre bakarsanız sizin önünüzde 400 kişi daha var. Yani puan değişse bile sıralama da büyük bir değişiklik olmaz.

YÖK ATLASI

Üniversite adaylarının, üniversite ve meslek tercihi yaparken daha bilinçli tercihler yapabilmesi amacıyla YÖK tarafından YÖKATLASI hazırlanmıştır. Yazılım bir “tercih robotu” değildir. Sadece YÖK tarafından derlenebilecek/paylaşılabilecek işlenmiş verilerin yer aldığı seçkin ve güvenilir referans kaynaktır. Üniversite tercihlerinizde güvenle bilgi alabileceğiniz bir kaynaktır. Kontenjan, yerleşen, kayıt yaptıran, ek yerleşen, ek kayıt yaptıran sayıları, Yerleşenlerin cinsiyet dağılımı, Yerleşenlerin geldikleri coğrafi bölgeler, Taban puan ve başarı sırası istatistikleri, Yerleşen son kişinin profili, Yerleşenlerin YGS/LYS netleri, Yerleşenlerin YGS puanları, Yerleşenlerin YGS başarı sıraları, Yerleşme koşulları gibi Yükseköğretim girdi göstergelerini kolayca ulaşabileceğiniz bir kaynaktır.

BURSLARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN

Tercih yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer husus ise üniversitelerin sağladığı burs ve sosyal olanaklardır. Koşullar bölümünde kolayca bulabileceğiniz üniversitelere ait özel koşulları titizlikle incelemeniz yararınıza olacaktır. Bilinçli tercih yapmak için mutlaka tercih konusunda uzman kişilerden yardım alın. Unutmayınız “Güvenli Gelecek Bilinçli Tercihle Mümkündür”

 

 

Desktop_Pv8
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Desktop_Pv6
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
Anasayfa_Yan
İLGİLİ HABERLER